,,Protože na každé duši záleží." říká Holka z blázince

Klárka alias Holka z blázince! 24 letá silná žena, která se těsně před nástupem na vysokou školu zhroutila a zažívala panické ataky. Její instagramový profil vznikl původně za účelem "deníčku", ze kterého se postupně vyvinul profil, který informuje o duševním zdraví, pomáhá a sbližuje tak i lidi s podobnými problémy.
Jak říká Klárka: ,,Každá duše je totiž výjimečná a potřebuje pochopení. Protože na každé duši záleží."
Naše Holka z blázince je nejen statečná, ale ona je i kreativní duše. Svou tvorbou posílá do světa podporu a pocit, že v tom nejsme sami.
Razí motto: ,,Je oukej nebejt oukej!"

Je nám ctí mít Klárku mezi ambassadory v rámci našeho terapeutického Mandalovníku.
A abychom ji všichni mohli více poznat, Ajri ji pro nás maličko vyzpovídala. Děkujeme, že jsi součástí Klári!

mandalovnik kopie
1. Klári, na svém blogu zmiňuješ, že jsi své potíže před okolím až do dospělosti skrývala. Bylo to hlavně strachem z nepochopení, nepřijetí? Zdá se to nepředstavitelné, potýkat se s tak tísnivými stavy úplně sama. Opravdu nebyl ve tvém okolí nikdo, kdo by o tvém rozpoložení věděl více, s kým bys to mohla/chtěla sdílet?

Nechtěla jsem dávat najevo svou slabost. Byl to asi hlavně můj pocit, protože nakonec to moje okolí přijalo naprosto skvěle. Sice byli překvapení, ale nemůžu říct, že by mi nepodali pomocnou ruku. Naopak! Ale v tu dobu jsem se asi styděla sama za sebe. Za to, že to cítím jinak, než většina lidí. Za to, že to nezvládám tak, jako moji vrstevníci. Snažila jsem se zapadnout, ale přitom jsem se uvnitř cítila smutně a tak jakoby ztraceně.

mandalovnik kopie
2. Po všech tvých stavech a zážitcích, se kterými ses musela od mala prát a navíc je skrývat, by se na tvoji první panickou ataku dalo pohlížet i jako na určité vysvobození. Vysvobození z bludného kruhu předstírání, že je vše v pořádku. Jak to ty sama vnímáš?

Určitě zpětně to tak beru. V tu dobu moje mysl a tělo, proti kterým jsem tak usilovně bojovala, řeklo „Tak takhle to dál nejde. A když to nechápeš, půjdeme na to jinak.“ a dalo mi to najevo tou pravou panickou atakou. V tu dobu už mi bylo jasné, že to nemůžu přehlížet a musím na tom začít pracovat.

mandalovnik kopie
3. Zmiňuješ, že psaní je pro tebe určitá forma terapie. Jak dlouho po tom, co jsi se dozvěděla svoji diagnózu o úzkostně-depresivní poruše, jsi začala psát blog a rozhodla se svoji cestu sdílet? Psala sis už i předtím třeba deník?

Začnu u toho deníku. Ten jsem si nikdy nepsala a je mi to docela líto. Bohužel ale nejsem ten typ člověka, co by u toho vydržel. Já spíš zapisuju myšlenky a nápady. Ale mám takový „Stěžovníček“ :D. Do toho jsem si vždy psala všechny nepříjemné pocity, například po nějakých hádkách nebo po různých konfrontacích s lidmi. Celé jsem to ze sebe vždycky vypsala, zavřela deník a nechala to tam.

Psát na blog jsem začala asi 2 roky po zjištění mé diagnózy. Dříve to ani nešlo, protože jsem bojovala sama se sebou. Po 2 letech jsem si řekla, že už nějaké zkušenosti mám a že to budu sdílet. Nikdy mě nenapadlo, kam až by se to mohlo dostat. A sice nesdílím život, jako většina lidí na sociálních sítích, kolikrát ani nesdílím pravidelně, protože to třeba prostě nezvládám. Vždycky ale sdílím vše pravdivě a autenticky.

mandalovnik kopie
4. Potýkáš se na svých sociálních sítích i s nepochopením a s negativními nebo zlehčujícími komentáři na konto tvé poruchy? Pokud ano, jak s nimi pracuješ, kde bereš sílu je zvládat?

Musím říct, že mi přišel za celou tu dobu, což jsou skoro 3 roky, jeden negativní komentář. „Ty to jenom hraješ a nebo jsi fakt jebnutá?“ A v tu chvíli mi došlo, jak to pro někoho může být opravdu težké pochopit, že něco takového, jako je duševní onemocnění fakt existuje. Myslím si, že je to hlavně o té neinformovanosti lidí. Já teda osobně nechápu, proč bych to hrála. Nemyslím si, že je to zrovna nějaká výhra, mít nějakou psychickou poruchu. Ale třeba mně ani nedošlo, že by to někdo opravdu mohl hrát, aby si ho lidé všímali. A to byla zase moje neinformovanost. Takže se to snažím chápat z obou stran a i tak informovat ostatní. A jak jsem s komentářem pracovala? No.. prostě jsem ho přijala a šla dál. Zrovna tento komentář se mě nijak nedotkl. Kdo ví, co by se ale stalo třeba při jiném komentáři. Já mám ale na instagramu i facebooku skvělou komunitu lidí, kde se opravdu navzájem podporujeme a jsem za to moc vděčná.


mandalovnik kopie
5. Na svém blogu popisuješ, jak těžké, vlastně až nemožné pro tebe je, najít si “normální” práci, respektive zvládnout nástup do zaměstnání. Z tohoto důvodu ses rozhodla založit si živnost a prodávat vlastní tvorbu. Tvoříš si vše úplně sama nebo ti někdo pomáhá? Zvládneš se sama zaopatřit?

Nejhorší byl vždy ten pocit, že CHCI pracovat, ale ono to prostě nejde. S tím se smiřuji do teď. Našla jsem se ale v přípravách zeleninových bedýnek v jedné firmě, kterou založil můj kamarád. Ten ví o mých problémech a je tak vše mnohem jednodušší. Zatím to ale není má práce, jen pomáhám a učím se.

Svou vlastní tvorbu jsem začala malbou obrazů na plátno. To pro mě byla a je opravdu terapie. A když si to chtěl dokonce někdo koupit, tak jsem to brala jako krásný bonus a tvořila jsem s radostí dál. Potom jsem zkoušela akvarel a kaligrafii. Jelikož můj přítel má reklamní agenturu, měla jsem možnost přenést svoje obrázky na trička. To se moc líbilo a tak jsem to zkusila i se mnou psaným nápisem “Je oukej nebejt oukej“. A to mělo na mém IG velký úspěch, proto jsem se rozhodla založit živnost a zkusit rozjet e-shop. No a s tím i pokračuji a snažím se vymýšlet a tvořit dál. Je to něco, co mě neskutečně naplňuje. Ať už je to přímo výroba triček, kdy každé projde mýma rukama, tak i příprava balíčků, které se snažím dělat opravdu s láskou. No a nakonec se ještě trénuji při odesílání balíčků. No jo, život s psychickými problémy je každodenní trénink ( pro ostatní ) naprosto běžných věcí.

A co se týče zaopatření, tak mám invalidní důchod a k tomu nějaký přivýdělek z e-shopu. Zatím to ale není tolik, abych například mohla bydlet sama. Takže si mohu nakupovat jídlo a nějaké věci pro sebe, ale například nájem zatím neuplatím.


mandalovnik kopie
6. Máš na eshopu kousky s krásnými hesly. Kde k nim bereš inspiraci?

Inspiraci hledám sama v sobě, ale zároveň se nechám ráda i inspirovat okolím.

mandalovnik kopie
7. V poslední době jsi na instagramu prozradila, že na svůj e-shop chystáš spoustu novinek. Prozradíš nám, na co se můžeme těšit?

První novinkou byl pohankový polštář, se kterým mi pomohla moje sestra. No a těšit se můžete například na další trička, ručně tvořené přívěsky nebo třeba na ně něco na dobrou kávu či čaj. Vše je ale ve fázi testování a já nerada slibuji něco, co například nemusí vyjít. Proto víc zatím neprozradím.
Klári, mockrát děkujeme za Tvůj čas a krásné sdílení se. Držíme moc pěsti a těšíme se nejen na Tvou další tvorbu! 

aalPodpisy

Zpět do obchodu